четвъртък, 24 февруари 2011 г.

НОЩНИ ЖЕЛАНИЯ

" Винаги съм предпочитал лудостта на страстите
пред мъдростта на безразличието."
Анатол Франс

Прибрах се с приповдигнато настроение. Емоционално бях достатъчно възбуден, а това не ми даваше покой. Чувствах, че ще изригна като вулкан.
Изпитвах желанието да се хвърля на кревата, да притворя очи, и мислите ми като гълъби да полетят към нея – любовта на сърцето ми.
А тя беше далеко.
За сега я прегръщах със желанието и съня си. Умирах да я консумирам. Правих го всеки миг – секунда. Тя не излизаше от съзнанието ми. Бе притисната до мен, а усмивката – енигматична и пленяваше цялата ми същност.
Голото й тяло изразяваше величието и красотата на Афродита.
Нежната й кадифена кожа напомняше на шоколадов сладолед, който с удоволствие бих изконсумирал с неистово желание.
Заоблените форми – сочни като неизядени ябълки, предизвикваха апетита ми. Очите като на кошута, ме съзираха като отдалечени звезди. Всяка нейна част разпалваше желанията ми – копнежа за допира и момента на екстаза.
Тя легна върху мен и направихме това което трябваше.
Обичах я...
Чаках я с нетърпение...

© Николай Пеняшки – Плашков

четвъртък, 17 февруари 2011 г.

Знаете ли, че...













Знаете ли, че Франсоа Мари Аруе, известен повече като Волтер, освен писателски талант, притежава и блестящи качества на математик. Именно с тяхна помощ той успява да спечели истинско богатство от националната лотария и така си осигурява финансова стабилност до края на живота си. Съвсем случайно писателят открива грешка при оценката на вероятността за лотарийна печалба, направена от държавата. След великото си прозрение Волтер създава задруга, която изкупува всички лотарийни билети, като спечелената сума многократно надхвърля направените разходи.

сряда, 16 февруари 2011 г.

ИЗПЕПЕЛЕНИ ЧУВСТВА

Над всички неща е истината. Защото тя е единственото,
което господствува над всичко, и най-висшето,
което има преднина пред всички неща.“
Джордано Бруно

Въпреки, че не желаеше да крие чувствата си заради някаква болка, сърцето му не даваше да го стори. Беше наясно със себе си, знаеше какво иска от живота и как да го постигне. Беше загубил голяма любов и дете, което обича, поради нелепи обстоятелства, според които сгрешиха двамата поради ред причини. Сега си плащаха за това. В момента живееше с друга жена, която, като всяка друга, притежаваше своите фриволни качества и волности. Имаше и други кусури, на които не обръщаше внимание. Нямаше причина за това…
В къщи нямаше никого. Зае се да си вари кафе. Чувстваше се странно и не много спокойно, въпреки че денят му мина много добре. Телефонът звънна. По това време никога не беше звънял.
Почеса се по врата, разтвори очи и вежди, сякаш се чудеше…
– Ало! – чу се женски глас.
– Здравей! Момент да намаля музиката.
Това обаждане на Карина го изненада. Тя бе жената, за която често мислеше и сина си, който живееше с нея.
– Как е при теб ? – попита тя.
– Благодаря, добре съм! А ти? – той се изкашля настрани от слушалката и се извини.
– И аз съм добре! Отдавна не сме се чували!
– Вярно. Как е малчуганът ? Трябва да е вече на година! А новият му баща?
– Добре е! На работа е.
– Знае ли истината за нас и детето?
– Знае.
– Ревнив ли е ? – попита Кирил с насмешка.
– Не е. – отговори с въздишка тя – Не знам дали те интересува, но живеем на семейни начала. Разбираме се много добре.
– Блазе ти. Моята е много ревнива, дори и за най малкото. За разлика от вас сме женени.
– Имате ли дете? – попита тя с тъжна усмивка.
– Не. Причината е поради заболяване на дамата.
– Може да си осиновите!
– Не сме говорили на тази тема, а и нямаме намерение.
Замълчаха за малко. Той запали цигара, изпусна тънка струйка дим, сви вежди и въздъхна.
– Скъпи, какво ще кажеш да се съберем?
Кирил не беше мислил по този въпрос, дори се изненада от него. Въпреки, че не се разбираше със жена си, не беше му минавала в ума подобна тема. Имаше поводи за такова решение. Жена му стоеше безмълвна с часове, гледаше телевизия или четеше книги – най-вече сладникави любовни романи. А и често търсеше поводи за разправии. Редовно се случваше очите й да гледат втренчено пред себе си.
– Ало! Чуваш ли, какво ти стана? – попита Карина, прекъсвайки мълчанието.
– Нищо ми няма! Чувам те! За това, което ме питаш, не е лошо като идея. Въпрос на време, но има една много важна подробност.
Изкашля се втори път продължително и се извини.
- Да не си болен? – попита тя с притеснение.
- Настинал съм.
- Предлагам да се видим някъде на кафе, а след това да вечеряме някъде! Моля те, не ми отказвай! Измисли нещо пред жена си!
Той се усмихна ехидно на глас. Изкашля се, но този път по-леко. Разтри слепоочията, очите, прекара ръка по темето и раздвижи веждите си. Масажира устните със зъби и се облиза. После попита:
– Ами твоят?
– Ще му остава бележка, че отивам при майка си с детето за около три дни.
– Сериозно ли говориш?! Ей, момиче! Учудваш ме! Изчакай да си взема кафето, че съвсем изстина!
Премести телефона на масата. Отпи кафе и запали цигара. Направи приятна гримаса и на лицето му грейна редовната усмивка.
– Маце, готов съм да продължим разговора. Телефонът ти в хола ли е? – попита с ехидна усмивка.
Очите му заиграха и хвърляха искри.
– Да, в хола е.
– В момента по бельо ли си? – попита със закачка – Де да бях при теб… Ако знаеш как желая този момент да дойде скоро, да сме под душа, а после… в леглото, както ние си знаем.
– Ти си бил с много развинтено въображение! Ако и в другата работа си тъй, няма да имаш равен на себе си.
– И ти не падаш по-надолу! Спомни си на времето как сменяхме позите!
– Че как мислиш! Такова нещо не се забравя!
Продължиха разговора доста време. Смееха се от душа…
По едно време тя попита:
– Скъпи, преди няколко дни бях ти пратила писмо с печат на фирмата ни, за да не губи съмнение!
– Какво писмо! Нищо не съм получил! – отговори изненадан, разтривайки челото и слепоочията си – Би трябвало да е дошло до сега?! След малко ще проверя в кутията!
– Скъпи, това писмо ли търсиш? – попита жена му неочаквано, като го поднесе пред лицето – С коя разговаряш толкова нежно? – дръпна слушалката от ръката му и викна ядосана – Слушайте, госпожо…! – но телефонът беше затворен.
Погледна Кирил като разярена лъвица, положила ръце на кръста и леко разтворени крака.
– Как не те срам? Ще ти дам едни жени!
Зашлеви го.
Той стоеше полуспокоен и замаян от ситуацията. Реши да й отговори, но не по същия начин. Време беше да й каже истината. Взе водката от барчето и удари две големи глътки. Имаше чувството, че ще се разпадне, но не се получи. Глътна отново от водката и запали цигара. Мислеше не толкова за предстоящия конфликт с жена си, а за Карина и сина.
– Как я мислиш тая работа? А смятах, че ти имам доверие! – беше все още ядосана.
Слушаше думите й с безразличие. Беше решил да й предложи развод.
– Слушай, какво ще ти кажа! Много добре знаем, че между нас нещата не се получават! Ще ти кажа направо – искам развод и то възможно по най-бързия начин, по взаимно съгласие!
– Моля?! Какво каза?! – попита тя с изненада и учудване.
- Чу много добре ! Няма да повтарям! Предлагам да се разберем като хора!
Тя седна на стола срещу него и положи ръце на коленете си. Поведението й изразяваше смесени чувства. В очите й бе заседнал буреносен облак и малко след това потече дъжд от сълзи. Лицето й заприлича на водопад. Ръцете трепереха нервно и свиха пръсти.
- Но защо? Как така?!
- Стела, не можем да бъдем щастливи! Често търсиш конфликта между нас. Отговори ми колко пъти, когато съм те канил да излезем, си била съгласна! А и много рядко се е случвало да разговаряме спокойно. Мислиш се за много умна и често го показваш по свой начин, така че да засегнеш не само мен, но и другите около теб. Виркаш носа си със самочувствието на „Кралица“ във всяка една обстановка. Затова нямаш много приятели! Не се живее така!

Разговорът им продължи доста дълго, макар и неприятен, но без обиди. Той сподели истината, която криеше от самото начало. Накрая стигнаха до споразумение. След около два месеца бяха разведени.
Стела се премести в апартамент, който беше неин, даден под наем, без да знае Кирил. През този период от време той имаше няколко срещи с Карина, които удостоверяваха безпределната им любов. В последните им срещи той усети хладина в поведението й. Явно в живота й имаше друг, но не и този, с когото живееше.
– Какво става с теб? Каква е тази промяна? Къде се изпари любовта ни? – попита той с недоумение и болка в сърцето – Карина, знаеш много добре привързаността ми към теб, а и самата ти искаше да се съберем, за да бъдем щастливи със сина ни!

Бяха седнали в едно кафене, на открито в центъра на провинциалния град. Слънцето препичаше лицето й, а лъчите играеха на гоненица по него. Катранените й очи запазваха устойчивостта си под напора на светлината. Красотата й беше неописуема, а поведението – непредсказуемо.
- Кириле… знам, че бяхме говорили да се съберем наново. Идеята беше моя, но нещата се промениха. Съжалявам, не мога да се омъжа за теб; въпреки че ни свързва един прекрасен син. Имам връзка с друг човек, когото обичам и ни предстои да се оженим.
Той имаше усещането, че беше изпаднал в нокаут. Изминаха няколко секунди, за да дойде на себе си.
– Но защо? Защо постъпваш така …? Какво се пропука между нас? Знаеш много добре, че винаги съм бил внимателен и мил, и те обичам много! А и ти също…! Нямаш право! А болката…?! Синът ни…!
– Съжалявам! Разбери ме правилно! Ти не си в състояние да дадеш необходимия шанс на сина ни в живота! До десет дни заминаваме за големия град и оставаме там. За съжаление, парите и властта правят всичко!
Той се почувства унизен и прострелян от упор. Любовта беше потъпкана. Чувствата му трудно можеха да изстинат, а болката…! Раждаше се омразата. Раната бе дълбока и кървава.
– Ти си се продала, кучко! Никога няма да ти простя, че продаде и сина ни!
Тя го гледаше с изражение на простреляно животно.
– Няма да ти простя, че се подигра с чувствата и съсипа живота ми! Продажница!

Както съзнанието му, така и душата бяха обхванати от черен мрак, злоба и огорчение. Имаше усещането, че денят се превърна в една дълга злокобна нощ, с гъста мъгла от която трудно можеше да излезе. Слънцето както даваше топлина и светлина в живота му, така изгори сърцето и изпепели най-съкровените чувства в него. Вътрешно в себе си реши да не се предава и да направи всичко възможно да върне сина си.


Разказът е написан по действителен случай.

© Николай Пеняшки – Плашков

НЕЗАБРАВИМИ МОМЕНТИ

Този ден ми поднесе доста емоционални моменти. Първото което се случи, беше кучето на съседа Коджабашев, което свърши голямата си работа пред вратата на апартамента. За мое учудване това беше за първи път, тъй като го бе оставил за десетина минути преди да излезе. Вдигнах му такъв скандал, че да го запомни най-малко за година. Обеща повече да не го оставя само, дори без намортник. Изчисти фекалиите, изми и парфюмира.
- Владо, аз само за малко…! – заоправдава се той.
- Ще ти дам аз на тебе за малко! – бях толкова ядосан, че ми идеше да го набия.
- Бива ли такава безотговорност! Освен това и без намортник. Ами ако беше минало някое дете, или…!
- Ама аз…!
- Красимире, не се оправдавай, че не ти гарантирам, какво може да ти се случи! – излях си яда като вода от ведро.

Потеглих с колата за работа. Спрях на близкото кръстовище, понеже ме хвана червената вълна. По това време винаги гъмжеше от автомобили, които бълваха отровата си в така необходимия за нас въздух. Един възрастен слаб човек с картон яйца случайно бе бутнат и те се счупиха върху капака на колата. Побеснях от яд. Нямах право да обвинявам никого. Всеки бързаше да премине пешеходната пътека. Възрастният пешеходец се уплаши, вдигна ръце, хвана се за главата като за извинение, а очите му се разтвориха и святкаха като автомобилни фарове. После се прекръсти.
„Какво ли не му се случва на човек? – мислех си – Оставяше някое гадже да ми се обясни в любов, или пък нещо друго… Какво ли предстоеше да ми сервира този ден?!“
На следващото кръстовище докато чаках с измита кола и пусната музика, другата врата се отвори. Една бивша приятелка се натресе на другата седялка с взлом. Дишаше учестено.
- Обичам те, миличък! Много те моля, изслушай ме!
- Боже Господи, какво е това поведение?! Знаеш, че взаимоотношенията между нас отдавна са пресъхнали…
- Моля те, Владо! – прекъсна ме тя развълнувана – Не мога без теб! Сънувах те снощи като мой съпруг. Чуваш ли? Това е толкова красиво!

- Искаш ли, да те зарадвам? Толкова много ще те зарадвам, че няма да повярваш, каква сватба ще стане?
Отбих колата плътно в дясно за да не преча на движението и спрях. Излязох от нея, минах от другата страна, отворих вратата, подадох ръка, за да помогна на Олга, да излезе.
- Скъпа Оля, бъдеще мое, заповядай! Виждаш ли магазина за булчински рокли? Избери си най-красивата!
Тя толкова се зарадва, че дори не подозираше номера, който й погаждам. Беше ми дотегнало от набезите и нахалството й. Заключих вратата на колата откъм нейната страна, но стъклото беше полуотворено. Учудена от неочакваното ми решение, се захласна по моделите. Влязох в колата и преди да я запаля, подвикнах:
- Оля…, след като избереш модел потърси си годеник! Не желая да те виждам и чувам! - Приличаше на разярена като лъвица.

Беше ме изоставила навремето заради друг – морски, който впоследствие се ожени за друга.
Не ми се случваше досега, да започне ден като днешния. Особено това неочаквано нападение на Олга. Не желаех да мисля повече за това. Ами-и-и, ако се влюбя? Това щеше да бъде най-прекрасния момент. Защо ли пък не?!
Обадих се в агенцията, където работех, че ще се забавя.
След мен в службата пристигна нова колежка. Тя бе такава красавица, та ум да ти зайде. Не много висока, с руса коса, леко матово лице, гълъбови очи които галеха всичко и хвърляха топлина. Шефът ни я представи и за изненада предложи свободното работно място до мен. Чаровната усмивка на Виктория ме завладя. Усещах, че почвата се губи под краката ми. Стомахът се сви на топка. Бях като омагьосан. Погледът й пронизваше същността ми. Усмивките ни се преплитаха и прегръщаха.
- Кой вятър Ви довя при нас? – попитах шеговито.
- Ами-и-и … северният! Може да е лято, но ще докарам зимата! – отговори на шегата ми с усмивка.

Започнах да осъзнавам, че я харесвам. Чувствата бушуваха в сърцето като вулкан, готови да изригнат. Най-тясното ъгълче на съзнанието ми изпитваше огромното желание да я обладая.
Поглеждах крадешком към новата колежка, без да усети никой. Харесам ли някоя жена, имах навика да я огледам от долу – нагоре. С рентгеновият си поглед бих могъл да разбера как би изглеждала в естествения си вид.
„Оо-о-о-о, небеса! Каква красота и изящество!“
- Стрелата на Амур се бе загнездила в сърцето ми. Реших да не мисля повече по отношение на шармантния й вид. В мен се бореха глобални чувства, готови да изригнат като Везувий.
„Стига Владимире! – казах си аз – Вземи се в ръце и не се поддавай на емоциите си!“
Според първите ми впечатления Виктория би могла да бъде на около 25 години. Но дали е свободна, не знаех? Можех лесно да разбера това, което ме интересува.
За първи път изпитвах чувства, които бяха необясними. Не вярвах, че мога да се влюбя до такава степен. Напрегнах се да ги събера, за да ги овладея. Те се гонеха и прииждаха на вълни в главата ми. Бяха като неуправляема стихия и не се знаеше кога ще отмине.
Молех се, те да не се окажат неосъществена мечта. Виктория бе непозната загадка - като египетска пирамида, а може би пълна с опасности.

В отдела настъпи неловка тишина. Всеки беше се вглъбил в работата си. Използвах тази ситуация, да огледам Вики по-спокойно и внимателно, без да усети никой. Желанията ми растяха всяка минута. Имах усещането, че става нещо с мен.
Изминаха три месеца откакто Виктория, бе започнала работа при нас. А от два месеца вече излизахме заедно; на кафе, разходка в морската градина, театър и къде ли не…
От разговорите с нея, усещах интелигентността й, умението да изслушва, а и особеното чувство за хумор. Паснахме си отвсякъде. Често лицето й бе озарено от слънчева усмивка.
Имаше моменти, когато мълчанието бе дълга пауза, но ръцете и телата ни говориха. Устните си знаеха задачата.

Засега емоциите ни стигаха само до тук. Двамата все още не желаехме, да се стига до леглото, въпреки че съществуваха подходящи моменти за това.
Наложи се Виктория да замине при родителите си в Шумен за десетина дни, понеже майка й бе постъпила в болница.
- Скъпи, ще ми липсваш ! – каза тя и ме целуна с цялата си страст.
- И ти ще ми липсваш! – отговорих й по същия начин.
- Този период ще бъде изпитателен за нас! – отговори тя,
усмихна се енигматично и ме целуна наново.
Решихме преди да замине, да изкараме вечерта заедно и да се насладим на любовта. Тази нощ беше изпълнена с много страст и емоции, които никога нямаше да забравим…



Този разказ е написан по действителен случай.

автор: Николай Пеняшки - Плашков


ИСТИНАТА

Няма нищо по-добро от истината,
колкото и болезнена да е тя.

авторът

Теодор бе толкова изнервен, че не го свърташе на едно място. Кръстосваше стаята и се чудеше, как да постъпи. През четирите години семеен живот с Камелия разбраха, че не могат да имат деца. Причината бе в нея. Желанието им да имат наследник растеше с всеки изминат ден. Тя му предложи да си осиновят. Толкова хора го правеха. Трябваше да проучат възможността за това.
Той седна, облегна се на фотьойла и се замисли. Не искаше осиновено дете от дом. Имаше син от жена, която обичаше преди. Искаше него. Беше говорил неведнъж с Елена, майката на сина му, по този въпрос. Тя беше съгласна - и без това мъжът ù не го искаше. Имаха друго тяхно и цялото им внимание бе насочено към прероденото.
В стаята влезе жената на Теодор.
- Какво си се умислил? – обърна се тя към него – Тео, чуваш ли ме?
Камелия се обръщаше винаги към него така. Харесваше това умалително име. Допадаше му това обръщение. Безпокойството растеше в него. Струваше му се невъзможно да каже засега истината на Камелия. Все някой ден трябваше да го направи. Самообвиняваше се за дългото мълчание и за липсата на смелост. В това бе неговата трагедия. Той сви вежди и направи тъжна гримаса. Като че вътре в него изгаряше бавно невидим огън.
- Какво ти става? – попита го разтревожена Камелия. – Добре ли си?
- Мисля за детето, което искаш да осиновим.
- Ще ми помогнеш ли?
- Какво да направя?
- Ела да изместим готварската печка на терасата! Лято е вече, по-добре да е навън!
Терасата бе доста широка и имаше достатъчно място. С малко усилия изместиха печката.
- Направих кафе! Ела да ти налея, а и трябва да поговорим! – подкани го жена му.
Тео седна срещу нея и след първата глътка, запали цигара. Тя също пушеше. Пропуши скоро, навярно защото и двамата бяха напрегнати и все си търсеха някакъв отдушник. Или просто му правеше компания… Ситуацията беше деликатна за Тео и тя по някакъв начин като че го чувстваше.
- Ти си права! – отбеляза той, като я гледаше в очите. – Крайно време е да направим нещо! Казвал съм ти и друг път, че не желая да вземаме дете от дом. Можем да си осигурим директно от някое семейство. Вече се интересувах, така че скоро е възможно да си имаме момче. Нямаш нищо напротив, нали…? – погледна жена си въпросително.
- Как изглежда то? Здраво ли е? Какви са родителите му? – беше развълнувана.
- Казва се Емил и е на пет години, здраво и хубаво момче. Бащата е бил адвокат, а майката архитект.
- Защо бил, да не би да е починал…? – попита Камелия.
- Не, зарязал ги е. Сега има втори баща. Свестен човек е, инженер по професия, има частен бизнес, но от две години имат и друго дете и заради него Емил е пренебрегнат от господина. По тази причина търсят осиновител.
Като говореше за сина си, сякаш буца бе заседнала в гърлото му и не можеше да я преглътне.
- Говорил съм с тях. Осиновяването може да стане скоро. Готова ли си за това? Ако си съгласна, ще им кажа за решението ни? Ето и снимката на детето… – той я подаде. От вълнение беше забравил за нея. Опита да не се издаде.
- Колко е хубав! – тя не откъсваше очи от снимката.
- Да подготвяме ли документите…? – Тео чакаше отговора ù.
- Разбира се, иска ли питане…! – очите ù блеснаха.
Тео я остави в кухнята и излезе. Трябваше да се срещне с Елена, за да каже за окончателното им решение. Уговорката беше да се видят в арт-кафето на центъра. Докато я чакаше, си поръча коняк. Алкохолът щеше да го отпусне. Когато се срещаше с първата си любов, винаги беше развълнуван. С Елена бяха преживяли красиви мигове. Живееха заедно по онова време, въпреки несъгласието на баща ù. После се появи и синът им, но старият като разбра, че искат да се женят и ги заплаши, че нищо няма да остави на дъщеря си. А бяха студенти и нямаха никакви средства.
- Здравей! – Елена неусетно се приближи до Теодор, а той дори не я забеляза.
- Сядай! Как е синът ни? – бързаше да разбере дали детето приема факта, че ще живее на друга място.
- Добре е? Вчера очакваше да дойдеш.
- Не можах, имах дело. Пък и с Камелия не бяхме говорили още… но днес ù казах и до двадесет дни ще осиновим Емил. Съгласна е, но не съм ù казал, че е мой син. Искам първо да свикнат един с друг и чак тогава ще ù кажа истината. Ще реша в кой момент да стане това. Знам, че синът ни е малък и ще е нужно време, докато свикне с нас, най вече със съпругата ми. Мога да ти гарантирам, че тя е много деликатна жена и вярвам, че всичко ще бъде наред. Може би не постъпвам правилно и трябваше отдавна да ù кажа истината, но не намерих смелост, по причината да не я загубя. Измъчва ме тази ситуация. А и Емил можеше вече да е с нас, ако не бях толкова нерешителен. Приготви се, убеден съм, че знаеш как…!
Елена го слушаше, присвила красивите си очи. Душата ù приличаше на есенен листопад.
- Объркахме живота си с тебе. А сега и детето ще плаща заради нас. Не трябваше да слушаме лудия ми баща. Ще ми е мъчно без Емил. Галин не иска да знае за него. Нищо не му пречеше да го приеме. Постъпи жестоко с мен… Не знам дали ще му простя. В края на краищата имаме дете. Друго щеше да е, ако ти… - не довърши мисълта си и заплака.
- Скъпа, нека не говорим за миналото. Знаеш много добре как стоят нещата. Не можем да върнем времето назад. Сега има възможност сина ни да бъде обичан от всички нас.
- Но аз още държа на теб, знаеш го…!
- Ами другото дете и то ли ще бъде лишено от любов?!
- Искам да ви виждам и двамата от време на време!
- Разбира се, че ще се виждаме! Та ти си му майка, а аз…- огъня беше завладял душата му и дишаше тежко… Глътна от питието, за да разпали огнището, въпреки че беше нежелателно. Изпи безалкохолното до дъно, но пожарът не бе изгасен. Седна до нея, прегърна я и погледна доверчиво. Тя се успокои.
- Жена ми няма нищо против. Не можем да върнем нещата назад. Обичам съпругата си и не искам да я огорчавам. Достатъчно се измъчи заради това, че не може да имаме наше дете.
- Прав си! – въздъхна Елена. – Трябва да си гледаме семействата! Обещай ми, че ще пазите Емил и ще го обичате много, както аз…!
- Та той е мой син! Разбира се, че ще го обичаме, а това означава всичко…
Разбраха се да уредят документите възможно най-бързо и Емил да остане при баща си.

Дългоочакваният ден дойде. Емил бе официално осиновен. В началото беше му трудно да свикне с новата обстановка и с указанията на майка си… Как го беше дресирала, само двамата знаеха. Дори и баща му беше изненадан.
Емил още от първия ден попита дали може да ги нарича мама и татко и от този момент го приеха като свой син. Очите и на тримата плуваха в сълзи. Най-много на Емил… Сърцето му щеше да се пръсне от любов и мъка… Баща му чувстваше, че ще получи инфаркт, особено когато го прегърна сина му.
Връзката между тримата тепърва щеше да се задълбочава и укрепва. Изпълни се с любов и светлина, която стопли уютния им дом. Единственото, което още тормозеше Теодор, бе неизказаната истина за сина му – тази невинна душа… Трябваше да се осмели да признае на Камелия всичко… Убеден беше, че е най-добре между тях да няма няма тайни…
Всяка вечер вземаха момчето на ръце и го слагаха да спи. Разказваха му приказка и когато затвореше очи, тихо го оставяха в стаята му. А те двамата сядаха около масата и крояха планове за бъдещето на малкото им семейство. На Тео му се щеше да ù каже всичко в тези моменти, но все отлагаше, за да не унищожи прекрасните ù чувства… Докога ли…!
Минаха няколко месеца. Откакто осиновиха Емил, изпитваха огромно щастие…

Елена идваше всяка седмица при сина си. А той растеше и се променяше. Дори и видът му беше променен. За възрастта си беше умно и възпитано дете. Не правеше пакости, като някои други в махалата. Въпреки това беше буен, обичаше игрите и забавленията.

Един ден Тео най-сетне събра смелост и реши да каже на жена си цялата истина. Струваше му се, че моментът вече е настъпил. Случи се в съботен ден.
Следобедът Емил беше с родната си майка, а Тео и Камелия останаха сами.
- Трябва да ти кажа нещо, което отдавна нямам смелост да ти призная…! Длъжен съм и ако сега не го направя, ще се проклинам! Това е една болезнена истина, за която предварително те моля да ми простиш…! Става дума за Емил…
Душата му бе готова да изригне като вулкан и да изпепели всичко около себе си… Дишаше трудно и тежко. Очите му се напълниха със сълзи, които бяха готови да го задавят. Проклинаше се за дългото мълчание. Беше готов да приеме всякакви упреци, но за прошката не знаеше…
Елена го гледаше, изумена и уплашена. Дори не подозираше за какво става въпрос.
- Кажи, де?! Плашиш ме! Да не се е случило нещо лошо? Видът ти не ми харесва! Да не си болен?!
Той продължаваше да я гледа в очите с подтиснато самочувствие и болка в сърцето. Отпи от водката за смелост, после още веднъж, но по-едра глътка. Запали нервно цигара. Очите му приличаха на развълнувано море, което разбиваше вълните си в брега.
- Тео, плашиш ме! Моля те, кажи ми, каквото и да е? Дори и да е болезнено, все пак сме семейство, ще-е-е…
- Става въпрос за Емил …
- Не ме плаши… какво е станало?! – задиша учестено.
- Той е… мой син! Аз... не бих си…
- Какво говориш?! Ти-и-и…! Истина ли е! Нима е възможно?! – тя бе шокирана. Не беше на себе си. Имаше чувството, че се задушава и ще получи инфаркт. – И цяла вечност не си ми казвал нищо?!
Разплака се и излезе от стаята. Той също беше объркан, да я утешава ли, или търпеливо да изчака. Истината беше като трън в сърцето и докосването до нея в първия момент бе болезнена. Въздъхна тежко и продължително. После отиде в спалнята.
Жена му лежеше, свита в края на голямото легло и гледаше с широко отворени очи в прозореца.
- Прости ми, но не знаех как ще приемеш всичко това! Страхувам се да не те загубя. Обичам те скъпа! – приседна до нея и я целуна.
Разказа цялата история такава – каквато е в действителност. Тя го изслуша и после каза:
- Толкова години мълчание! Не ми е лесно да махна с ръка и да ти простя, че си крил това от мен! Чудя се, дали няма и друго… - погледна го въпросително, но с укор. – А синът ти е такова прекрасно дете…!
- Добре, ще те оставя да помислиш, но не забравяй, че ти си моята съпруга и животът ми е свързан с тебе и сина ми! Имаме нужда от теб и те обичаме!
Излезе от спалнята, влезе в кухнята, наля си питие и зачака решението на жена си. По някое време тя се появи на прага, после седна срещу него. Очите и приличаха на водопади.
- Налей и на мене! Ще приема цялата истина, но ми обещай, че каквото и да ни струва, ще се лекувам! Искам да си имаме и наше дете.
Тео не очакваше от нея такава реакция и развълнуван я прегърна. После последва страстна целувка. Сега я обичаше много повече.

След доста време лечение и опити им се роди дъщеря. Бяха на седмото небе от щастие. Емил също се радваше на сестричката си.
Не след дълго синът им се разболя тежко. Наложи се да лежи дълго време в болницата, но накрая всичко дойде на мястото си.
Четиримата заживяха заедно и всичко, което им се случваше, беше хубаво, защото между тях цареше истината. А тя е най-доброто лекарство.

Разказът е написан е по действителен случай.

© автор: Николай Пеняшки - Плашков



петък, 4 февруари 2011 г.

Драмата в романа „Тютюн“

Романът „Тютюн“ е доказателство за умението и таланта на Димитър Димов да въплъти в образи прозренията си за света и човека, за прекрасното и отблъскващото в човешката природа, за опустошителната стихия на страстта, за иманентната връзка между индивидуалното и общностното живеене. В пресичането на екзистенциално и социално виждане се реализира философията на писателя за същностните аспекти на битието.
Основната тема на романа „Тютюн“ е за грехопадението и за човешката обреченост, която се тълкува в сферата на материалистичните интерпретации. Писателят поставя проблема за нравствената деградация, за неустойчивостта на моралните ценностни ориентири. Прониквайки дълбоко във вътрешния свят на личността, анализирайки детайлно нейния житейския път, Д.Димов проследява драматичното развитие на индивидуалната й съдба – рефлексия на конкретното историческо време. В романът се преплитат множество сюжетни линии, очертани са характерите на различни герои, съсловия и класи. Конфликтната острота на техните взаимоотношения е в основата на повествователното внимание. Макар и да са въплъщение на модерната нагласа и съзнание на търсещия човек, които надраства традиционното и баналното в стремежа си към щастие героите достигат до гибел. Трагедията им е обусловена от невъзможността на един свят да удържи високите смиели на битието, защото е изчерпана реалност на болестта и разрухата.

В своя роман Д. Димов успява да изгради художествено-естетически и аналитично-психологически образи, да изследва техните идеи, да проследи пътя им в обществото, да ги покаже като личности – оригинални и запомнящи се. Романът „Тютюн“ е творба за човешката драма, за тъмните страни на битието, за онези социални предпоставки, които закриват хоризонта на личността. С подчертания си афинитет към философските проблеми авторът прониква в същността на човешката душа и търси искрата на живота, основата на съзиданието и разрушението.

Идеята за злото в символния пласт на романа откроява един културен асоциативен знак – тютюна. Той може да бъде разчетен като образ обобщение на „тютюневия свят“, на социалното неравенство, нищета и несправедливостта, които са предпоставки за драмата на героите.

Сюжетното действие разгръща неговата пространствена характеристика във всички посоки – от обстойната и детайлна картина на мизерията в работническия квартал през убийствената атмосфера в тютюневите складове до ослепителния разкош в домовете на тютюневите магнати, които налагат своята сила, величие и власт. Потресаващият контраст обосновава авторовата идея за времето като изпитание за личността и за съдбовната значимост на индивидуалния избор.

Творческият акцент в романа пада върху света на „Никотиана“- неговото могъщество и крах. Тютюневият концерн израства като тотална метафора на „болния свят“. Писателят създава изумително обобщение за човешките пороци, свързващо в едно греха, упадъка и смъртта : „Всичко започваше и свършваше с „Никотиана“… Тя убиваше не само работниците, но и господарите си. Съществуването й бе станало неразумно, противочовешко.“ В интерпретацията на писателя той е чудовищен звяр, който погубва попадналите в могъщата му орбита: работниците в тютюневите складове се обричат на гладна смърт, а господарите й губят своите способности, почтеност и човечност. Димов непрекъснато подчертава обвързаността на своите герои със съдбата на „Никотиана“. Названието съдържа в себе си разрухата и порока, вкопчващ се в душата на човека. Символният намек (отровата никотин) е повече от очевиден и олицетворява силата на парите, властта на тютюневите магнати и противоречието между бедни и богати. Тя е средство за свръхпечалби, лукс, но и единствената алтернатива за изкарване на прехраната за доведените но нищета работници. Не напразно в романа се казва: „Никотиана приличаше на смъртоносна машина за печелене на пари, която унищожава хората.

Идейно-психологическият конфликт предопределя и композиционната двуплановост на романа - действието е в средата на Немския папирусен концерн и сред тютюноработниците, които изстрадват правата си на по-достойно човешката участ чрез борба, а това определя отношението им към действителността и света. Тези два свята, непримирими един към друг, са показани паралелно, но в хода на повествованието те непрекъснато влизат във взаимодействия, защото са тясно преплетени и съдбите на отделните герои.

Димитър Димов стига до художественото откритие, че границата между двата враждуващи свята минава през семейството. Мотивът за загубата на родовото време като нравствен коректив е първият сигнал, които предопределя крахът в индивидуалните съдби. Особено отчетливо е в семейството на гимназиалният учител по латински – двамата му сина – Павел и Стефан са врагове на света, в който властва третия син – Борис.

Най-ярките образи в романа „Тютюн“ са тези на Ирина и Борис.

Авторът открива в тях дълбоки характери, изключителни страсти. Героите израстват с различни заложби. Всичко се решава от силата и енергията им. Те носят своята жизнена сетивност и интелектуалност. В устрема си към висшето общество героите реализират огромната си енергия, но постепенно деградират в морално отношение. По пътя си към върховете на обществото Борис и Ирина погазват нормите на човешкия морал, извършват компромиси със съвестта си, опустошават зародилото се между тях любовно чувство и в крайна сметка се разрушават като личности. И за двамата герои е характерна жаждата за утвърждаване. Срещата осъществява връзката между тях.

Образната представа за Борис и Ирина е в сцената с гроздобера. Ирина е романтичка в ученическите си години, мечтателка, четяща до умора любовни романи, а Борис е реалист до цинизъм, прям и дързък. Той влиза в действие внезапно, остро, категорично. Образът му е исторически и психологически достоверен, художествено най-пълно изграден, убедителен и оригинален при цялата си типичност. Още в първата представа за героя писателят търси изключителното: „Той не приличаше на никой друг младеж в града“. Борис говори с презрение за бедността и за всички, които не могат да се справят с нея. Той се срамува от своя произход и презира морала в семейството си, дори когато баща му проявява гражданския и обществения си дълг. Индивидуалистичната му космополитна философия позволява да се разбере, че ще се чувства добре само там, където може да спечели пари. Обзет от желанието си за власт, той със силата на могъщата си воля потиска своя любовен копнеж към Ирина. Така Борис жертва най-святото човешко чувство-любовта пред кървавия олтар на „Никотиана“.

Борис е сложна и противоречива личност, желаеща да извърши нещо голямо, велико. В „Никотиана“ получава възможност да осъществи амбициите си, да се откъсне от ограничеността на средата, в която живее. Праобраз на Борис е татко Пиер, който полага основите на „Никотиана“ и създава болно поколение. Димов следва философията на човешкия характер като родово и индивидуално начало едновременно – „търси типичното като рядко, неповторимо, а не като масово и повтарящо се“. Ето защо обкръжението и вътрешната нагласа за възприемане на света разкриват драмата на …Мария. Фаталното в нейната съдба е типичното за класата като рядко изключение.

Устремил се към света на „Никотиана“, Борис Морев прави изумителна по своята бързина кариера. В разговора с татко Пиер той разкрива „обтегната като стоманен лък воля“, „остър ум“, „хладна пресметливост“, „пламенен устрем“, „богата съобразителност“. Обективните изисквания, нуждите на историческият момент се пресрещат с амбициите на Борис: „Той сякаш бе роден, за да преуспее в света на тютюна…Студеният закон на печалбата търсеше и издигаше тъкмо такива хора“. Енергията и безкрайните му възможности му помагат да се утвърди, а женитбата му с Мария да завладее най-могъщата износителна тютюневата фирма „Никотиана“. За Борис не съществуват морални норми, въпреки че буди възхищение с трудолюбието и енергията си.

Женитбата му с Мария е сделка, но изглежда естествена, защото изпитва към нея уважение и нежност. Тя му е дала богатството си, изискано подредения дом и уют. Миражът, обаче, да бъде това, което е, да стане реалност, е възможен само с Ирина. Любовта му към Ирина е своеобразно бягство от себе си, от собствената си целенасоченост – нормалните човешки чувства нямат място в него, те са пречка по избрания път. Борис обича Ирина като спасително гнездо, като заслон от света и от фасадния Морев-самоуверения знаещ и можеш тютюнопроизводител и специалист. „Никотиана“ го привлече с възможността да покаже уменията си, да напредне, да се издигне.

Миражите пред него са много – да завладее света на тютюна, да се издигне в обществото. Колкото повече успява Борис, толкова повече тази миражи се превръщат в „приказни надежди“. Героят безрезервно приема морала на обществото, в което влиза, защото той не противоречи на мощта, парите, славата и властта, което иска и може да притежава. Сами по себе си те са гибелни, фатални, разрушаващи човешката личност страсти. Да притежаваш мощ и власт, означава да потискаш. Тогава амбициите прекъсват връзките с обществото, близките и стават греховни. Така започва проявява бездушие. Той все още повече отрича и погубва човешкото у себе си. За Борис „Никотиана“ е представа, която носи душата си, „огнена мечта“, която „изгаря въображението му“. Без да е имал време да я анализира, да открие опасния й смисъл, тя се превръща в негова съдба.

Самият герой се оказва символ на злото, което води до гибел. У Ирина твърде рано се прокрадва мисълта за обречеността на Борис. Преди да се е запознала с новия му живот, тя мисли: „Златната треска на тютюна го водеше към гибел. И само Ирина, която го познаваше и обичаше, виждаше ….“

Борис презира и се страхува от бедността. Страстта му към власт хипертрофира всичко човешко у него, прави го удобен инструмент на собствената му безскрупулност. В условията на изостанала в икономическо отношение страна, той успява, тъкмо защото е без скрупули, чужда на всякаква сантименталност, силен, дързък и …“морално тъп“. Кондензираната му воля за власт го превръщат в „служител“, „жрец“ на „Никотиана“. Тази сила подчинява конкурентите му. Тя му позволява да направи от „Никотиана“ концерн. Парите са първостепенната му грижа и те поглъщат и деформират чувствата му към Ирина. Парите са цел и го осъждат на самоунищожение. За Борис богатството е сигурност. Парите му дават власт, правят го недосегаем. Те му позволяват да властва над другите. След всеки връх идва слизане. Върхове и падения, за да остане усещането за нечисти сделки и изнудвания, егоизъм и печалбарска страст, сред които загубва своята индивидуалност. Нравственото му израждане е придружено и с пиянство.

Борис носи идеята за обречеността. Той жертва съпругата си, без да осъзнава, че тя му дава сигурност. Героят е моралният убиец на бащата на Ирина. Сякаш неусетно продава и нея на самия себе си. Презрението му към всекиго и към всичко става негов неотменен спътник. Поставяйки се отвъд санкциите на доброто и злото, чужд изобщо на мисълта за греха, за него няма нищо свято. Спомняме си готовността му да продаде душата си. Борис е изплувал над „тълпата“ и е намерил „най-добрия купувач за душата си“-“Никотиана“. Тя го обсебва всецяло и не му оставя дори усещането, че губи всичко, защото целта му в живота е лишена от елементарно нравствено съдържание.

Богатството, което завоюва с труд и измама, не му носи удовлетворение – в стремежа си към върховете Борис е изгубил вкуса към разкоша, превърнал се е в част от голямата машина на тютюнопроизводството, автоматизирал е живота си.

В своя път нагоре Борис се превръща в типичен успяващ хищник. Въвежда нови правила в бранша, правила, които носят печалба и прогрес, смазват хората, унищожават искриците надежда в бедния им живот. Както характеризира Зара: „Той е същински демон, който не познава милост“, а на го нарича „страхливец и филистер“. Постигнал желаното, Борис разбира че е загубил всичко, за което е мечтал. Смъртта го заварва изгубил управление над тютюневия свят, сам, без жена, без любов, без близки и роднини, разбрал, че миражите са непостижими, усетил, че животът му е минал на празно. Чрез Борис, Димитър Димов осъжда краха на егоцентризма. За писателя ограбването на света не е естествено явление. А света -това са хората. Авторовата гледна точка се насочва към изключителното, силното, катастрофичното в човешкия характер. Така се създава епическа широта и психологизъм на повествованието.

В „Тютюн“ изкушението идва от Борис към Ирина. Водещо е мъжкото начало, което носи своята почит към жената. Към образа на Ирина, Димов се домогва чрез опита на двата си предишни романа. Героинята има важна функция в авторовия замисъл-пораженията са дадени откъм жертвата им.

В началото на романа образът на Ирина е свързан с проблема за красотата. Удивителната й жизненост черпи своята издръжливост от народната среда. Красива е целеустремеността й, свързана с осмислен човешки живот-да помага на хората. Мечтата й да бъде далеч от сивата посредственост на околийското градче, копнежът по романтичната изключителност, акцентува дистанцираността й от семейството, от средата и мотивира връзката й за цял живот с Борис, неговият свят-бляскав свят на фалшиви и романтични мечти. Сцената, която „променя“ живота й (среща Борис и вижда болната Мария) я разкрива като честна, независима в решенията си красива и пламенна натура. Стремежът й обаче към охолен живот я прави „приятелка на женен мъж“. Поради този стремеж тя не може да опази личността си, а поради тази абсолютна аполитичност, Борис я продава на самия себе си. Ирина се оказва жертва на измамния блясък в големия свят на Борис Морев и двамата ще продължават да се отдалечават един от друг в духовно отношение поради поредицата от компромиси.

В романа „Тютюн“ истината за човека е скрита, усложнена, противоречива. Ирина бързо свиква с богатството, разкоша и лукса в „Никотиана“. Понякога, внезапно и неочаквано за околните, тя става отново предишната романтична Ирина – напуска новогодишното празненство заради болно дете, помага на Лила, мъчи се да спаси Динко. Особено трагичен е компромисът, когато осъзнава, че не обича Борис, но остава в неговият свят: „Тя е на прага на драматичното си доброволно и съзнателно затъване в света на „Никотиана“" пише Б.Ничев.

Диалогът покрива индивидуалността на личността. Самоанализа на героите идва паралелно с волевите им изяви. Героите на Димов се стремят да направят света такъв, какъвто им е нужен. Ирина, както и Борис, се подчиняват на желанията си. А желанията им от младостта са свързани с пари (за Борис) и бляскав живот (за Ирина). Така авторът обвързва предпоставките, които оформят човека – семейството и обществото. Волята и разумът са диференцирани, функционират заедно и взаимно се обогатяват.

Героинята е трагична, защото осъзнава падението си. Тя разбира драмата на хората около себе си и предчувства злополучният изход на живота си. Ирина скъсва с мечтата си да бъде полезна на хората. Лекарската професия става без значение и тя я губи. Това е поредният компромис, който прави със себе си. А човек живее чрез смисъла на живота си и когато губи, погубва и самия живот. Ирина съзнателно носи вината в себе си и се самоосъжда.

Високият й интелектуализъм определя и драматизма. В света на „Никотиана“ паразитното й съществуване става извор на нравствено падение. Някак неусетно волята й се размеква и идва леността. Нищо не остава у нея-ни чест, ни пламенност: „Хитра и безскрупулна жена, на която и е все едно дали я почитат или не“. Жизненият му устрем се е превърнал в умора, в окаяно всекидневие. Ирина до края на живота си размишлява над своите постъпки. Тя живее с пълното съзнание за реалност и в това се състои драматизмът на съдбата й: „И това, което умираше, бе радостта от живота, почтеността, вълнението и топлината на любовта й“. Отношението между минало и настояще поражда тъга, защото физическата и духовна красота, интелигентност и правдивост на поривите не са оценени в света на „Никотиана“.

Егоизмът е изместил благородството. Тя е мечтаела за дом, за семейство, за деца. Не е получила нито едно от трите. Изгубила е и никога невидяната в реалността любов на Борис. Останала сама, Ирина е разбрала, че миражът е само лъжлив образ, фалш. Самата тя живее сред миражи – обществото, което носи маска на благополучие, хора, които като в огромен карнавал крият лицата си зад думи и възприети маниери, любим, който е и чужд съпруг, и сводник, и търгаш. В този свят Ирина е отишла далеч в отчуждението и порока-изгубила е представата за „свое“ и „чуждо“. „Калта се бе втвърдила. Егоизмът и развратът й се бяха превърнали в навик“. Връзката й с фон Гайер няма да я изведе от равнодушието й. Напразни са надеждите й в Павел. Те няма да върнат изгубените чест и достойнство. Затова Ирина сама произнася и изпълнява личната си присъда. Светът й умира. Димитър Димов не дава шанс на своята героиня. Авторът трезво и мъдро осмисля-нежеланието да се бориш поражда равнодушие и тогава идват пораженията на човешкото.

Вътрешното разлагане, дисхармонията и хаотичността е болезнено състояние за героите на Димов. Неизлечима е устремеността им към грандиозни цели, които се постигат с коравосърдечие и безскрупулност. Ирина и Борис са в постоянно противоречие и със средата, и със себе си. Обобщението идва по пътя към унищожената красота, в разкриване опустошението на душата на човека. Такава е и моралистичната присъда на авторовата гледна точка. Борис и Ирина се запознават по време на гроздобера, а умират, сграбчени в пипалата на могъщия октопод „Никотиана“. В религията и митологията гроздето е еквивалент на мъдрост, божественост и безсмъртие (в този аспект се използва в християнската иконография), заместването му с тютюна е израз на физическата и нравствената деградация на героите.

Романът „Тютюн“ е сложно, многопластово и многопосочно творение, в което писателят рисува сблъсъка на класите и идеите през 30-те и 40-те години, обществената поляризация на обществото. Контрастните светове в „Тютюн“ са гибелното противоречие на улицата, в душите на героите. В света на „Никотиана“ всяко положение води към сложно стълкновение. То поражда и онази експлозивност на света, чийто два полюса са Борис и Павел. Дори и последната среща на Ирина с Динко е условна с поставка на два разминали се свята. Основното у личността позволява на Димов да използва различно възможностите на психологизма: вътрешната самохарактеристика, диалога, скрития контекст. Докато Талев внушава пълнотата и при него елементите са общочовешки, то Димитър Димов всичко подчинява на една цел-разрушаването на човешката личност. Епизодите са подчинени на общата теза – Димовският принцип на контраста. При него фразата казва точно онова, което става. Тя е скрито подсещане и за втория план при характеристиката на героя, който е ту ироничен, ту трагично-драматичен. Авторът търси философията на личността в нейната натура, волевите стремежи, идеалите и самоизмамите й. Той изтъква с ироничен под текст несъответствието между външността и духовното нищожество. Погребението на Борис е тъжна и сурова гротеска на химерата за всевластно богатство.

Той е само един ненужен труп, а паметта за него угнетява: „Една безразлична съпруга стоеше до гроба му….един злобен от глад и невярващ в Христа гръцки поп щеше да го опее“.

Героите на Димитър Димов свикват със света, в който живеят и това ги убива. Бездушието и равнодушието са убийствени за тях: фон Гайер добре разбра, че Ирина никога не може никого да обича, че идва при него със знанието на Борис, но тази истина ласкае аристократичното му самолюбие и напълно отговаря на представата му за света и за самия него. Всеки носи своята обреченост и между героите има много общо. Гайер подчинява духа си на съждението, на разума, на волята, на способността си да презира обикновеното, душевната пустота и егоизмът на Тенфелд, плебейската посредственост на Прайбиш, жизнеността, човешко милосърдие и леността на Ирина, активността на Варвара в търсене на свое място в света и нежеланието й да види истината, реалността стремежът на Павел да бъде личност и миражът за общочовешкото щастие, безоблачното бъдеще. Така Димов открива равновесието между европейското и българското като търси голямата философска идея в националното.

В границите на реализма Димов използва самоанализа, за да създаде трагично разгънатата си метафора на един човешки живот. В „Тютюн“ той акцентира върху волята, която изхабява, върху борбата между разума, знанието и страстта. За героите на Димов подлостта е породена от наситеността. Не само Борис и Ирина са жертва на собствените си амбиции. При тях драматичното в съдбата им се състои в унищожената представа красивото, което те носят като заложби и способности, в моралното им падение. Героите осъзнават невъзможността да изживеят щастлив живот, осмислен от нравствени добродетелни ценности и го осъзнават. Димитър Димов не отрича стремежа на човека към по-добър живот, към удобства и рязко но внушава, че това не става с цената на деморализация на обществото и погазването на хуманността и любовта, които са най-ценното в живота. Стремежът да се съобразяваш само със собственото си „Аз“ обезсмисля живота. Така драмата се преобразява в трагедия, а трагичното е дълбоко същностна черта за героите на Димитър Димов.

Чрез възхода и гибелта на концерна „Никотиана“, писателят проследява икономическите процеси у нас, смяната на поколенията в тази област, износването и смъртта на онези, които не успяват да пуснат корен в реалността. Но център на романа си остават героите – образна система времето, нравите, идеите, търсенията, мечтите и разочарованията, борбите със себе си и със света. Всеки от тях е типичен за епохата и средата, но и оригинален, носител на много индивидуални черти, колоритен, правдоподобен. Димитър Димов си остава психолог, изследовател на неизбродимите тайни на човешката душа, носител на европейското в родната ни класика.

Романът „Тютюн“ е едно от най-оспорваните и противоречиво оценявани произведения, съобразно обществено политическите и социалните условия, които го създават и утвърждават. Те предопределят историческия и личностен драматизъм на епохата и личността.
Димитър Димов е от онези творци, чиято творческа индивидуалност търси смисъла на човешкия живот , неговите ценности, морал и амбиции, които разрушават личността.

автор: Николай Пеняшки – Плашков

вторник, 1 февруари 2011 г.

Австралийски автори

Glenda Adams Гленда Адамс
Jessica Anderson Джесика Андерсън
Thea Astley Теа Астли
Murray Bail Мъри Бейл
Carmel Bird Карамел Bird
Barcroft Boake Barcroft Boake
Rolf Boldrewood Ролф Boldrewood
Martin Boyd Мартин Бойд
Christopher Brennan Christopher Brennan
Peter Carey Питър Кери
Brian Castro Брайън Кастро
Dymphna Cusack Dymphna Кюсак
Victor Daley Виктор Daley
Eleanor Dark Елеонора тъмно
Liam Davison Лиам Дейвисън
CJ Dennis CJ Денис
Garry Disher Гари Disher
Robert Drewe Робърт Drewe
Edward Dyson Едуард Дайсън
Sumner Locke Elliott Sumner Лок Елиът
Richard Flanagan Ричард Фланаган
David Foster Дейвид Фостър
Miles Franklin Майлс Франклин
Helen Garner Хелън Гарнър
Mary Gilmore Мери Гилмор

WT Goodge WT Goodge
Adam Lindsay Gordon Адам Гордън Линдзи
Kate Grenville Кейт Grenville
Rodney Hall Родни зала
Lee Harding Лий Хардинг
Frank Hardy Франк Харди
Charles Harpur Чарлз Harpur
Nicholas Hasluck Николай Hasluck
Shirley Hazzard Shirley Hazzard
Xavier Herbert Ксавие Хърбърт
Janette Turner Hospital Жанет Търнър болница
David Ireland Дейвид Ирландия
Clive James Клайв Джеймс
Kate Jennings Кейт Дженингс
Elizabeth Jolley Елизабет Jolley
George Johnston Джордж Джонстън
Thomas Keneally Томас Keneally
Henry Kendall Хенри Кендъл
Christopher Koch Кристофър Кох
Henry Lawson Хенри Лоусън
Lennie Lower Лени Долен
Roger McDonald Роджър Макдоналдс
Andrew McGahan Андрю Я. Макгахан
Ronald McKie Роналд McKie
James McQueen Джеймс МакКуин

David Malouf Дейвид Malouf
David Marr Дейвид Marr
Alex Miller Алекс Милър
Frank Moorhouse Франк Moorhouse
Harry "Breaker" Morant Хари "Breaker" Morant
Gerald Murnane Джералд Murnane
John Shaw Neilson Джон Шоу Neilson
D'Arcy Niland D'Arcy Niland
John O'Brien John O'Brien
Ruth Park Рут парк
AB "Banjo" Paterson AB "банджо" Патерсън
Dorothy Porter Дороти Портър
Henry Handel Richardson Хенри Хендел Ричардсън
John Scott Джон Скот
Kenneth Slessor Кенет Slessor
Christina Stead Кристина Stead
Dal Stivens Дал Stivens
Randolph Stow Randolph Стоу
George Turner Джордж Търнър
Morris West Морис Уест
Tim Winton Тим Уинтън
Amy Witting Ейми Witting
Goldie Alexander Голди Александър
Peter Corris Петър Corris
Sara Douglass Сара Дъглас
Hazel Edwards Хейзъл Едуардс
Greg Egan Грег Игън
Mem Fox Кор Фокс
Jackie French Джаки френски
Morris Gleitzman Морис Gleitzman
Simon Haynes Саймън Хейнс
Wendy James Wendy James
Paul Jennings Пол Дженингс
Susan Johnson Сюзън Джонсън
Nicholas Jose Николай Хосе
Sylvia Kelso Силвия Келсо
Shane Maloney Шейн Малоуни
Peter Nicholson Питър Никълсън
Emily Rodda Емили Rodda
Michael Robotham Майкъл Robotham
David Rowbotham Дейвид Rowbotham
Anne Summers Anne Summers
Lucy Sussex Луси Съсекс
Charlotte Wood Шарлот Ууд